Hledat Menu

O divadle

Daniel Hrbek

Ředitel Švandova divadla

Pochází z Olomouce, kde se narodil do kulturního a intelektuálního zázemí učitelské rodiny. Začínal jako herec v Severomoravském divadle v Šumperku (1989/90) a následně v Moravském divadle v rodné Olomouci (1990/1991). Poté byl přijat na DAMU, kde absolvoval tituly Bc. v oboru herectví a Mgr. v oboru režie. V roce 2006 uzavřel doktorandské studium v oboru Teorie divadla na pražské DAMU a získal titul Ph.D. Po osudovém setkání s Petrem Léblem a dvouletém angažmá v Divadle Na Zábradlí (1993 – 1995) založil se spolužáky Petrem Svojtkou a Jiřím Janků studentské generační Divadelní sdružení CD 94.

Později zvítězil jako osmadvacetiletý v konkursu na ředitele Divadla Labyrint (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově). Dotáhl do úspěšného konce jeho rozsáhlou rekonstrukci a od roku 2002 v něm naplňuje svou představu moderního kulturního centra živého umění. Jako divadelní režisér a spoluautor scénáře uvedl na smíchovský repertoár např. diváky velmi oblíbené severské komedie Kdo je tady ředitel? a Kurz negativního myšlení, které mají za sebou stovky repríz. K úspěšným titulům v jeho režii patří dále hra Protest/Rest, v níž propojil známou aktovku Václava Havla s nově napsanou hrou současného autora, nebo černá gangsterská komedie Zabít Johnnyho Glendenninga. Vydařila se i hořkosladká komedie Pohřeb až zítra, pro níž jako autorku oslovil Natálii Kocab, spolupracoval s ní na scénáři a ujal se pak i režie. Jeho počinem coby autora a režiséra je také hořká komedie Smrt mu sluší (2019), do níž promítl svou mnohaletou zkušenost s krásným i krutým světem divadla.

V únoru 2021 byla jeho v režii uvedena inscenace AI: Když robot píše hru, která vešla do historie jako první divadelní hra napsaná umělou inteligencí. V době pandemie se premiéra uskutečnila on-line, což se pro projekt ukázalo jako výhoda. Inscenaci, doplněnou poutavou diskusí o možnostech robota coby autora, zhlédlo během 84 hodin 13 498 lidí z celkem 23 zemí světa. Zhruba polovina sledovala večer v anglické verzi. O příběhu robota v podivuhodném světě lidí, připomínající futuristickou verzi Malého prince, pak referovala vedle českých také světová média, kde titul i Hrbkova režie sklidily uznalé recenze.

Schopnost představit současnou českou činohru v zahraničí prokázal Hrbek ostatně už dřív. Mezinárodní úspěch v Londýně, Bruselu i v New Yorku získala jeho inscenace The Good and The True s anglicky mluvícími herci. Hru vycházející ze skutečných osudů herečky a atleta, kteří přežili holocaust, Daniel Hrbek režíroval a (spolu s Brianem Danielsem) se podílel i na scénáři. S dramatem pak hostoval mj. na prestižní divadelní scéně DR 2 na off-Broadwayi. V roce 2018 ji před americkým publikem uvedl i na několika scénách ve Washingtonu a New Yorku v rámci tamějších oslav výročí 100. let vzniku republiky. V české verzi je hra uváděna od roku 2011 na studiové scéně Švandova divadla pod názvem Šoa. A Daniel Hrbek je pod ní opět podepsán nejen jako režisér, ale – spolu s Lucií Kolouchovou a Tomášem Hrbkem – také jako její spoluautor.

Jako autor vytvořil a jako spoluautor se podílel i na řadě dalších her a adaptací, např. Tři mušketýři (spolu s Jiřím Janků, 1998), Narozen 28. října (s Jiřím Janků a Petrem Svojtkou, 1999), Hostina skončila (podle povídky Grahama Greena, 1998), Kar (1999), V síti (s Davidem Hrbkem, 2000) či Krakatit (s Martinou Kinskou, 2013): přepis slavného románu Karla Čapka zároveň režíroval.

Má rád cestování autem po Evropě, mezi jeho nejmilejší země patří Itálie (konkrétně Sardinie, kam jezdí pravidelně se svou rodinou). Jeho nejoblíbenějším spisovatelem je Milan Kundera a Karel Čapek, z výtvarného umění ho přitahuje Josef Šíma, Josef Váchal a Josef Čapek. Rád poslouchá třeba Red Hot Chilli Peppers a Tata Bojs, má rád styly disco, funky a hudbu 80. let 20. století. A jeho oblíbené motto? „Všechno je jinak!“

 

KONTAKTY

Mgr. Daniel Hrbek, Ph.D.
tel.: +420 257 313 567
e-mail: hrbek (zavináč) svandovodivadlo.cz

 

Hana Štulcová (sekretariát ředitele)
tel.: +420 257 313 567, mob.: +420 234 651 207
e-mail: stulcova (zavináč) svandovodivadlo.cz