Hledat Menu

O divadle

Daniel Hrbek

Ředitel Švandova divadla

Pochází z Olomouce, narodil se (29. 7. 1971) do kulturního a intelektuálního zázemí učitelské rodiny. V deseti letech zhlédl se svým otcem v tamním Moravském divadle představení o Myších a lidech a od té doby věděl, že chce být hercem. Konzervatoř mu rodiče ještě rozmluvili, ale po studiu na gymnáziu už měl podepsanou smlouvu na své první herecké angažmá – začínal v Severomoravském divadle v Šumperku (1989/90) a následně v Moravském divadle v rodné Olomouci (1990/91). Poté byl přijat na DAMU, kde absolvoval tituly Bc. v oboru herectví a Mgr. v oboru režie. V roce 2006 uzavřel doktorandské studium v obor Teorie divadla na pražské DAMU a získal titul Ph. D. Jeho školitelem byl profesor Jaroslav Vostrý.

Hned v prvním ročníku DAMU měl štěstí na osudové setkání s Petrem Léblem. Jeho osobnost a poetika ho natolik okouzlila, že ve 3. ročníku nastoupil do angažmá jako člen hereckého souboru Divadla Na Zábradlí (1993 – 1995). Z Divadla Na Zábradlí odešel do Divadla v Celetné, kde se spolužáky Petrem Svojtkou a Jiřím Janků založil studentské generační Divadelní sdružení CD 94. V něm působil jako umělecký šéf, herec, režisér, autor a spoluautor divadelních textů.

V roce 1999 jako osmadvacetiletý zvítězil v konkursu na ředitele Divadla Labyrint (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově). Spolu s architektem Davidem Vávrou provedl úspěšnou rekonstrukci smíchovského divadelního domu a od roku 2002 v něm naplňuje svou představu moderního kulturního centra živého umění.

Ředitelský post Daniel Hrbek obhájil i ve výběrovém řízení na sklonku roku 2012. Pod jeho vedením nabízí Švandovo divadlo kromě divadelních  představení i koncerty, pravidelnou jevištní talk show, literární matiné, vlastní workshopové centrum a mnoho dalších aktivit, které dění na smíchovské scéně dále rozšiřují.

Jako divadelní režisér přispívá do smíchovského repertoáru především vyhledávanými severskými komediemi (Kdo je tady ředitel?, Kurz negativního myšlení ad.), intenzivně se věnoval také vlastní inscenaci Krakatit podle románu Karla Čapka (premiéra 28. září  2013). Mezinárodní úspěch v Londýně, Bruselu a nově i v New Yorku sklidila inscenace The Good and the True, kterou Daniel Hrbek režíroval a podílel se na ní i jako spoluautor. Hra vytvořená podle skutečných osudů české herečky Hany Pravdové a olomouckého sportovce Miloše Dobrého, kteří vyvázli z pekla koncentračních táborů, nastudoval D. Hrbek s anglicky mluvícími herci a v létě 2014 s ní dlouhodobě hostoval na prestižní divadelní scéně DR 2 na off-Broadwayi. Představení sklidilo ve Spojených Státech zájem publika, vyšly o něm dobré recenze a Švandovu divadlu se tak otevřely dveře k další zahraniční spolupráci.   

Daniel Hrbek má rád nové výzvy, aktivní lidi a sám srší nápady a energií. Nasbírané zkušenosti se snaží předávat dál a již několikátým rokem působí jako vedoucí ročníku a pedagog režie na Katedře činoherního divadla pražské Divadelní fakulty akademie múzických umění.

Má rád cestování autem po Evropě, mezi jeho nejmilejší země patří Itálie (konkrétně Sardinie, kam jezdí pravidelně se svou rodinou). Jeho nejoblíbenějším spisovatelem je Milan Kundera a Karel Čapek, z výtvarného umění ho přitahuje Josef Šíma, Josef Váchal a Josef Čapek. Rád poslouchá třeba Red Hot Chilli Peppers a Tata Bojs,  má rád styly disco, funky a hudbu 80. let 20. století. A jeho oblíbené motto? „Všechno je jinak!“

KONTAKTY

Mgr. Daniel Hrbek, Ph.D.
tel.: +420 257 313 567
e-mail: hrbek (zavináč) svandovodivadlo.cz

 

Hana Štulcová (sekretariát ředitele)
tel.: +420 257 313 567, mob.: +420 234 651 207
e-mail: stulcova (zavináč) svandovodivadlo.cz