Hledat Menu

O divadle

Výtvarná zeď

Zážitek z konečnosti, a tedy neopakovatelnosti.

O době, kterou právě žijeme, se často říká, že je mediální. Neznamená to jen, že jsme neustále zaplavováni toky informací z rozhlasu, televize či internetu. Znamená to také, že všechny tyto informace jsou konzervovány – archivovány takzvaně pro budoucnost.

Divadlo je také médium. Velmi osobní, velmi intimní. A jak známo, jakákoli snaha o zachycení této intimity na filmový či jiný pás je téměř nemožná. A tak k tomu pravému setkání může dojít jen přímo v divadle. Možnost výjimečného prožitku skončí s derniérou inscenace.

Výtvarná zeď, jak říkáme našemu mediálnímu projektu, je také pokus o zprostředkování výjimečného zážitku. Zážitku z konečnosti, a tedy neopakovatelnosti. Jednou za půl roku předstoupí vyzvaný výtvarník před plochu o rozměrech 3,5 x 5 metrů, aby po dobu čtrnácti dnů ve veřejném prostoru foyer divadla realizoval původní malbu inspirovanou divadelním prostředím, jeho atmosférou nebo prostě zhlédnutým představením. Po půl roce předstoupí před pomalovanou plochu další umělec a tahy svého štětce ukončí život předchozího obrazu.

Zeď je součástí foyer divadla, a tak návštěvníci přilehlé kavárny mohou sledovat vznik originální malby, na níž její autor pracuje s vědomím, že za pouhých šest měsíců její život ukončí vrstva krycí barvy a tah štětce jiného umělce. Zrod a zánik je tak hlavním tématem Výtvarné zdi.

Naše Výtvarná zeď dosud hostila dvanáct výtvarníků:
Tomáš Císařovský
Michal Pěchoušek
Milan Cais
Miloš Gašparec
Jiří David
Ivana Lomová
Michaela Čížková
Antonín Střížek
Klaus Voormann  
Jozef Hugo Čačko
Michal Ožibko
Jacob Erftemeijer
Adéla Kostkanová (aktuálně)