29. 6. - 11. 8. 2024 je pokladna divadla uzavřena. PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ LÉTO A TĚŠÍME SE NA VÁS V NOVÉ SEZÓNĚ!

Aktuality

Hamlet v Koreji, Šoa v New Yorku

Švandovo divadlo vyváží české inscenace do světa.

Po úspěšném vystoupení na mezinárodním divadelním festivalu v korejském Pusanu letos v květnu, kde Hamlet s Patrikem Děrgelem v hlavní roli sklidil vůbec největší ohlas ze všech pozvaných účastníků, se Švandovo divadlo opět chystá do světa. Naší další zastávkou bude Kulturfest v New Yorku, největší světový festival židovského divadla, který se zde koná od 14. do 21. června.

Smíchovští divadelníci na něj přivezou hned dva tituly: komorní drama Šoa nastudované v češtině i jeho pozdější anglickou verzi The Good and the True v podání britských herců Isobel Pravda a Saula Reichlina. Zatímco představení v angličtině mělo v New Yorku úspěšnou premiéru už loni v renomovaném divadle DR2 na Off-Broadwayi, hra Šoa s Miroslavem Hruškou a Zuzanou Onufrákovou se teď americkému publiku představí poprvé. Titul Šoa bude mít americkou premiéru 15. června, The Good and the True je na programu 17. června. Představení se uskuteční v sále Bohemian National Hall, budově umístěné přímo v srdci Manhattanu. 

Obě inscenace vyprávějí o napínavých osudech olomouckého atleta Miloše Dobrého a prvorepublikové herečky Hany Pravdové, kteří unikli téměř jisté smrti v koncentračních táborech. Režisérem a spoluautorem obou her je Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla. Ten titul The Good and the True uvedl ve Spojených státech už loni v létě během dlouhodobého hostování na prestižní scéně DR 2: představení tehdy pravidelně končívala potlesky diváků vestoje a provázely je živé diskuse. S uznáním se o hře vyjádřily i vlivné listy jako deník New York Times a časopis New Yorker.

Britská vnučka, český vnuk
Newyorské publikum a kritiku tehdy zaujal i fakt, že Hanu Pravdovou, jejíž nadějně rozjetou kariéru v českém filmu a divadle zmařila válka, ztvárnila na jevišti její vlastní vnučka Isobel Pravda – herečka podobně talentovaná a krásná jako byla kdysi její babička.

Také program Kulturfestu počítá s diskusemi diváků s tvůrci a pamětníky. Těch se kromě českých a britských divadelníků zúčastní i předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek, který je pro změnu vnukem atleta Miloše Dobrého: právě vzpomínky jeho dědečka na těžké válečné roky spolu s poutavými knižními memoáry Hany Pravdové vznik obou her inspirovaly.

Střípek z divadla i české historie
Hostování Švandova divadla se uskuteční ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku, konzulátem ČR a Stálou misí při OSN. Režiséra a ředitele Švandova divadla Daniela Hrbka za velkou louží teď čeká setkání se sponzory a také jednání omožném zahraničním turné Švandova divadla po Spojených státech, které by se mohlo uskutečnit v příštích dvou letech. „Vyjednáváme také o udělení licence na území USA a Kanady, která by tamějším divadlům umožnila obě hry uvádět s jejich herci, ale v původní podobě, jak je to zvykem třeba u muzikálů - tedy včetně stejného scénáře, světel, zvuku nebo kostýmů, které používáme i ve Švandově divadle. Jde o další způsob, jak divákůmna druhém konci světa přiblížit nejen kus z historie naší země uprostřed Evropy, ale zároveň jim představit alespoň malý střípek ze současné české činohry,“uvedl Daniel Hrbek. 

Festival Kulturfest – The First International Festival of Jewish Performing Arts je výběrovou přehlídkou nejzajímavějších kulturních akcí s židovskou tematikou z celého světa. Švandovo divadlooslovili pořadatelé za Českou republiku, další divadla přijedou z Polska, Německa, Rumunska a Francie, zúčastní se také soubory z Austrálie, Kanady a Jižní Afriky. Festival zaměřený na divadlo, hudbu, tanec, film, ale i kuchyni, pouliční vystoupení a programy pro celé rodiny pořádá vyhlášené newyorské divadlo The National Yiddish Theatre – Folksbiene, které v roce 2015 slaví rovných sto let od svého založení.

  9. 6. 2015