Hledat Menu

Aktuality

Dejte šanci na život!

Nábor dárců kostní dřeně v sobotu 18. září od 9:00 do 18:00 hodin u Vzdělávacího centra Zoo Praha z důvodu aktuálního nedostatku nových dárců, který zapříčinila pandemie a následný lockdown.

Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci se spolkem Alma mater připravili nábor pro širokou veřejnost, který se uskuteční v rámci oslav Světového dne dárců kostní dřeně v sobotu 18. září od 9:00 do 18:00 hodin u Vzdělávacího centra Zoo Praha. V rámci návštěvy zahrady tak lidé budou mít příležitost spojit příjemné s užitečným a svým dobrým skutkem zvýšit pravděpodobnost, že pacient svého dárce nakonec skutečně najde. 

Součástí registrace není žádný zdravotnický úkon. Nutné je pouze prokázat se občanským průkazem i kartičkou zdravotní pojišťovny a poté už jen následuje odběr vzorku, který se provádí stěrem z dutiny ústní. 

Podmínkou pro přihlášení je však věk od 18 do 35 let, dále dobrý zdravotní stav, trvalé neužívání žádných léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezonní alergie) a váha více než 50 kilogramů. Zájemce musí být taktéž registrován u jakékoli české zdravotní pojišťovny. 

Zápis jednoho dobrovolníka do registru zabere zhruba 15 minut. Na místě bude akreditovaný personál, který předá odebrané vzorky s údaji do laboratoře a následně do databáze Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD). Detailní informace jsou k dispozici zde.

 

Podle dostupných informací podstoupí každý rok v Česku zhruba 270 lidí transplantaci kostní dřeně. Z toho jen 70 dárců se najde v rámci rodiny. Zbývajících 200 nemocných je tedy odkázáno na vhodného dárce z databáze ČNRDD. Z celkového počtu pacientů s poruchou krvetvorby však každý čtvrtý nemocný svého dárce vůbec nenajde. V loňském roce právě kvůli omezením spojeným covidem-19 bohužel počet nově zaregistrovaných klesl na polovinu, když se jich přihlásilo pouze 5 275. 

Snahou všech zainteresovaných stran je aktuální stav změnit a Magistrát hl. m. Prahy se k tomuto kroku jednoznačně připojuje.

Předem děkujeme všem, kteří zváží možnost zapojit se do této aktivity.