Hledat Menu

Aktuality

Zemřela herečka Nina Divíšková

Na Ninu Divíškovou vzpomínáme s pokorou a vděkem za veškerou nám i divákům věnovanou energii a inspiraci.

Ve věku 84 let dnes zemřela divadelní a filmová herečka Nina Divíšková. Její působení bylo spjato především s Činoherním klubem v Praze; objevovala se ve výrazných rolích ovšem i na řadě dalších scén (Divadlo Petra Bezruče, Divadlo na Vinohradech, Divadlo v Řeznické ad.).

Na smíchovské scéně (v té době nesoucí název Labyrint) se objevila v režii Michala Langa v titulní roli Witkiewieczovy Matky (premiéra 1999). Ten byl režisérem i dalších dvou inscenací, v nichž Nina Divíšková ztvárnila výrazné role: jako Paní Pernellová s kouzelnou vášnivostí podléhala „kouzlu“ Tartuffa ve stejnojmenné Moliѐrově hře (obnovená premiéra 2003) a jako Johnsonová ve Dnu matky (premiéra 2003; autor David Storey) svojí neúprosnou logikou a velmi svéráznými rodinnými vztahy proměňovala mladou naivní nevěstu. Poslední rolí Niny Divíškové ve Švandově divadle byla Lachesis v komorní hře polského dramatika Marka Sobóla Sudička Lachesis (premiéra 2013). Pod režijním vedením Jiřího Fréhara zde s neuvěřitelnou bravurou a temperamentem vyprávěla podivuhodný příběh o zmařeném životě a převeliké lásce.

Ve všech svých rolích dokázala s obdivuhodnou proměnlivostí prolínat ironii s křehkostí, grotesku s lyričností – stanout před divákem i kolegy s nezaměnitelným humorem a empatií. Stejně tak mnohé věnovala i svým studentům herectví.  

Upřímnou soustrast celé rodině.

Švandovo divadlo.