Aktuality

135. LET ŠVANDOVA DIVADLA NA SMÍCHOVĚ

Přijďte s námi 1. října oslavit významné výročí!

Švandovo divadlo na Smíchově oslaví už 135 let od svého založení.

1. října 2016 se nejen divadlo, ale také inscenace Cry Baby Cry dočká 135. reprízy.

Švandovo divadlo slaví 1. října už 135. narozeniny. Divákům ten den věnuje 135. reprízu oblíbené komedie Cry Baby Cry. Ve foyer bude odhalena nová výtvarná zeď, v níž výtvarník Jozef Hugo Čačko zachycuje propojení a vliv divadelního umění a sociálních sítí. Slavnostní večer zakončí koncert Alo Trio Bandu, tělesa složeného ze tří osobitých zpěvaček  doprovázených skvělými hráči pražské jazzové scény. Za historií divadla se pak ještě 25. října ohlédne další díl Scénických hovorů, jehož hosty budou Klára Cibulková a Robert Jašków. Ti ve Švandově divadle hrají od jeho znovuzrození v roce 2002.  

 

PROGRAM

17:30 Foyer Velkého sálu        Slavnostní odhalení nové Výtvarné zdi (Autorem nového                                                                 obrazu bude scénograf a náš kolega Jozef Hugo Čačko.)

19:00 Velký sál                      uvedeme 135. reprízu jedné z našich nejúspěšnějších inscenací                                                         posledních sezón CRY BABY CRY

21:00 Studio                          koncert ALO TRIO BAND

 

Přijďte slavit s námi!

Je to už 135 let, co Smíchov a s ním i celá Praha zažívala slavnostní okamžik: 1. října roku 1881 se totiž ve dvoře hostince U Libuše otevíralo nové Švandovo divadlo. Místo na tehdejší Kinského třídě vybral zkušený principál Pavel Švanda ze Semčic. Ten na premiéru nasadil jeden z nejosvědčenějších kusů: komickou operu Hubička, jejíhož uvedení se zúčastnil i sám autor hudby a skladatelský velikán Bedřich Smetana. 

 

Švandovo divadlo měnilo v průběhu dlouhých let jména a zčásti i interiér, měnilo repertoár i osazenstvo, ale vždy bylo jedním z výrazných kulturních stánků na levém břehu Vltavy. Málokdo asi také tuší, že je třetí nejstarší divadelní budovou v Praze, že se zde dokonce na pavlači v meziválečném období natáčely filmové scény a že se zde prolínaly osudy mnoha osobností, nejen ze světa divadelního. To vše si zaslouží připomenutí a náležitou oslavu.  

1. 10. 2016