29. 6. - 11. 8. 2024 je pokladna divadla uzavřena. PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ LÉTO A TĚŠÍME SE NA VÁS V NOVÉ SEZÓNĚ!

Aktuality

Švandovo divadlo se vrátilo z Koreje

V květnu odehrajeme 2 představení Hamlet na divadelním festivalu v jihokorejském Busanu.

Po mezinárodních úspěších inscenace ŠOA Švandova divadla (v angličtině uváděno pod názvem THE GOOD AND THE TRUE) v New Yorku, Londýně a Bruselu dostává Švandovo divadlo v letošním roce další nabídku zahraničního hostování a česká činohra tak prostor k prezentaci na mezinárodním poli. Tentokrát se svou inscenací HAMLET, která byla nominována na Cenu Divadelních novin, uspěla v anketě o nejlepší inscenaci roku (i-divadlo), bodovala i v první desítce inscenací nominovaných na Cenu Alfréda Radoka. Patrik Děrgel dostal za titulní roli Cenu Alfréda Radoka za Talent roku a byl nominován na Thalii za nejlepší mužský herecký výkon loňského roku. Pozvání na jeden z největších festivalů ve východní Asii je pro Švandovo divadlo prestižní událostí. Festival je zaměřen na současné interpretace Shakespeara.

Festival se koná v přímořské metropoli Busan na jihovýchodě země. S počtem obyvatel přesahujícím 3,6 milionu je to druhé největší město v Koreji. 

Město se uchází o pořádání letních Olympijských her v roce 2020. Konají se zde velké mezinárodní festivaly filmu, divadla, vážné hudby atd. Město bylo založeno ve třetím století našeho letopočtu.

Představení inscenace Hamlet proběhnou v Busan Citizens' Hall, hlavním a největším divadle v Busanu. Budova byla postavena v roce 1973 a rekonstruována v roce 2002, divadelní budova nabízí tři sály s kapacitou 330 až 1800 diváků. Dále se zde nacházejí galerijní prostory a venkovní scéna. 

Mezinárodní festival scénického umění v Busanu 2015 je letos již dvanáctý v pořadí. Festival pořádá Busan International Performing Arts Festival Organizing Committee, tedy Organizační komise pro Mezinárodní festival scénických umění v Busanu. Festival se poprvé konal v roce 2004 a během doby zde účinkovaly soubory z Japonska, Španělska, Itálie, Taiwanu, USA, Belgie, Brazílie, Ruska, Francie a dalších zemí. Celkem bylo uvedeno přes 250 představení z celého světa. Průměrná návštěvnost festivalu se pohybuje kolem 17 500 diváků.

Letošní ročník má podtitul „Welcome Shakespeare“, tedy „Vítej, Shakespeare!“ Organizátor proto oslovil divadelní agenty působící po celém světě s tím, aby mu doporučili inscenace podle Shakespearových textů. Mezi oslovenými byla i paní MgA. Michong OH, která v Praze žije od roku 1995 a ta (podle vlastních slov) velice ráda doporučila inscenaci Švandova divadla Hamlet jako jeden z nejlepších v současnosti uváděných Shakespearových titulů v ČR.

Švandovo divadlo se svým Hamletem je sice již šestým představením z ČR, které na BIPAF vystoupí, nicméně jedná se o první českou činohru. 

16. 4. 2015