Aktuality

FEST-END

12. - 14. 6. 2019. Festival anglického divadla na konci pražské divadelní sezóny (END), Festival of English Speaking Drama (FEST), slovní hříčka se slovem West End.

Festival je součástí festivalu Americké jaro

Nultý ročník festivalu proběhne na konci pražské divadelní sezóny.

Program:

12. 6. od 20:00 ve Velkém sále Protest/Debt (s anglickými titulky / v anglickém jazyce)

13. 6. od 20:00 ve Velkém sále Pankrác '45 (v anglickém jazyce)

14. 6. od 20:00 ve Velkém sále Americký sen/Česká noční můra (dvojjazyčně) - VYPRODÁNO

 

Švandovo divadlo zahajuje nový pražský divadelní festival, který pražskému publiku představí pozoruhodné hry a inscenace současného anglicky mluvícího divadla. Festival naváže na spolupráci s Georgetown University ve Washingtonu ze září 2018, kdy se Švandovo divadlo zúčastnilo tamější rezidence. Tentokrát zaštítí společný projekt DAMU a Georgetown University, který bude uveden v rámci nultého ročníku FEST-END. Taktéž pokračuje spolupráce s newyorkskou The New School, která v září 2018 uvedla na festivale Rehearsal for Truth scénické čtení inscenace Pankrác’45. Švandovo divadlo opět zaštítí studentský projekt institucí DAMU a The New School, který se pražskému publiku představí na 1. ročníku festivalu.

Vznik festivalu vyplývá nejen z přátelských vztahů se zahraničními partnery v Anglii a USA, ale i z dlouhodobé snahy otevírat dveře Švandova divadla i anglicky mluvícímu publiku (divadlo uvádí své inscenace na velkém sále pravidelně s anglickými titulky). 

Téma nultého ročníku festivalu vyplývá ze společných jmenovatelů pro historii a současnost Čech a anglicky mluvících zemí, tedy zaostří pozornost na holokaust a útěk za hranice. Druhý z tematických jmenovatelů přemostí historické téma k dnešnímu pohledu mladé generace na kulturní rozdílnosti. 

Festival FEST-END si bere za cíl do budoucna vybudovat ojedinělou událost pražské divadelní sítě, která nabídne zajímavé zahraniční inscenace anglicky mluvících divadel s podporou českých titulků, ale zároveň představí své úspěšné inscenace v anglické mutaci pro pražskou komunitu expatů. Švandovo divadlo v minulosti v anglickém jazyce již nastudovalo inscenace Šoa (The Good and the True), Protest/Rest a Pankrác’45.

Od prvního ročníku bude mít festival vždy svého patrona v podobě anglického či amerického autora současného dramatu. Divadlo by rádo své dosavadní rezidence se současnými českými autory rozšířilo i do mezinárodních vod.

 

Nultý ročník festivalu proběhne na konci pražské divadelní sezóny – v červnu 2019.

12. 6. 2019