Aktuality

3 kulturní zážitky na Strži již v sobotu 12. června 2021!

Záznam představení AI: Když robot píše hru v Památníku Karla Čapka.

14:00 70 let Rádia Svobodná Evropa


U počátků stanice Rádio Svobodná Evropa stál Ferdinand Peroutka. Slavného žurnalistu a jeho kolegy ze „Svobodky“ připomene historik Martin Nekola, výklad zpestří unikátní barevné diapozitivy z Peroutkova soukromí. Tradici i současné angažmá spisovatelské organizace PEN klub v boji proti totalitám připomene Jiří Dědeček, známý písničkář, básník, textař, překladatel, spisovatel a zároveň předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. O úloze současné žurnalistiky v tomto kontextu bude diskutovat Martin Groman, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, s historikem prof. Michalem Stehlíkem i nositeli peroutkovské ceny Jindřichem Šídlem a Petrem Fischerem.

Vstupné dobrovolné


18:30 AI: Když robot píše hru

Pod širým nebem promítneme záznam online premiéry první české divadelní hry, jejíž dialogy vygenerovala umělá inteligence. Následuje beseda s tvůrci unikátního díla o radostech a strastech každodenního života z pohledu robota. Netradiční představení Švandova divadla v Praze vzniklo ve spolupráci s DAMU a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a na Strži bude k vidění ještě před uvedením hry před diváky smíchovské scény. Účast přislíbili: Daniel Hrbek (hudba a režie), Martina Kinská (dramaturgyně), Rudolf Rosa (počítačový lingvista)... a zástupce hereckého souboru Švandova divadla. Akce se koná v rámci festivalu Středočeské kulturní léto.

Plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 150 Kč


20:00 Muzejní noc

Předválečná Strž byla místem setkávání významných umělců, politiků a dalších osobností první republiky, kteří sem přijížděli za hostiteli Olgou Scheinpflugovou a Karlem Čapkem. Někteří přespali v podkroví v pokojích pro hosty, ostatní se po setmění rozjížděli do svých domovů. Zažijte i vy jedinečnou atmosféru domu a zahrady proměněných soumrakem. Díky Muzejní noci se můžete zdržet mimořádně až do 22. hodiny.

Vstup zdarma

https://www.capek-karel-pamatnik.cz/

12. 6. 2021