Suzie Miller

Na první pohled

Strhující zpověď ženy o hledání spravedlnosti v soudním systému, který má tendenci před znásilněním zavírat oči. Marie Štípková v české premiéře světově proslulého monodramatu za hudebního doprovodu Markéty Ptáčníkové.

Soubor Švandova divadla
Režisér: Lucie Ferenzová
Datum premiéry: 7. 10. 2023

Monodrama ověnčené Cenou Laurence Oliviera za nejlepší hru roku 2022 přináší mimořádnou hereckou příležitost pro Marii Štípkovou. Strhující zpověď obhájkyně Tessy Ensler se zaměřuje na to, jak moc se může lišit subjektivní zkušenost s tím, co považuje za skutečnost justice. 

Dynamické soudní drama, které připomíná dokonale odsýpající sportovní zápas, nechává nahlédnout do právnické taktiky a techniky kladení otázek, jež často vedou k ospravedlnění mužů nařčených ze znásilnění. Zároveň je však osobním příběhem ženy, jež i přes znalost pravidel hry náhle ztrácí víru ve spravedlnost. Na první pohled je inspirováno reálnými případy znásilnění, před nimiž zákon zavřel oči.

Švandovo divadlo uvádí kontroverzní, avšak v zahraničí divácky velice úspěšný titul v české premiéře rok od prvního uvedení v londýnském Divadle Harolda Pintera. Na repertoáru studiové scény se jedná o další titul, jenž se nezdráhá vyjadřovat k nejednoznačným a palčivým tématům současného společenského diskurzu.

OSOBY A OBSAZENÍ
TESSA: Marie Štípková
ŽENA: Markéta Ptáčníková

INSCENAČNÍ TÝM
PŘEKLAD: Zuzana Josková
REŽIE: Lucie Ferenzová
DRAMATURGIE: David Košťák
SCÉNOGRAFIE: Jana Hauskrechtová
KOSTÝMY: Zuzana Sceranková
HUDBA: Markéta Ptáčníková
PROJEKCE: Dita Havránková
INSPICE A ASISTENT REŽIE: Blanka Popková
PRODUKCE: Tereza Marková

Hra Prima Facie byla poprvé uvedena 17. května 2019 v divadle SBW Stables Theatre v Sydney v produkci Griffin Theater Company. Autorská práva v České republice zastupuje Aura-Pont s.r.o., Veslařský ostrov 62, 147 00 Praha 4.

Poděkování:

Děkujeme JUDr. Ljubomíru Drápalovi, předsedovi Krajského soudu v Praze za vyhovění žádosti o nafocení propagačních fotografií k inscenaci Na první pohled v soudní síni Krajského soudu v Praze.