29. 6. - 11. 8. 2024 je pokladna divadla uzavřena. PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ LÉTO A TĚŠÍME SE NA VÁS V NOVÉ SEZÓNĚ!
Petr Boháč a kolektiv

Muž vlastní penis, vagina vlastní ženu

Ring je volný, šovinismus na scénu!

Koprodukce ŠD & Spitfire Company
Délka představení: 1 hod 25 min bez přestávky
Režisér: Petr Boháč a Miřenka Čechová
Hrají: Marie Štípková, Jan Grundman, Jiří Böhm, Sabina Bočková, Lukas Blaha
Datum premiéry: 27. 11. 2021

Nejbližší uvedení

Kdo měl vliv na H. Ibsena, A. Strindberga, K. Krause, Z. Freuda, E. Schieleho, L. Wittgensteina a A. Hitlera? Kdo vystřelil na Andyho Warhola? A jak s tím vším souvisí žlutá tapeta a genderové kvóty? 

V prvních letech dvacátého století píše mladý filosof svoji knihu Pohlaví a charakter. Krátce po jejím vydání, na začátku října 1903, si pronajme ve Vídni byt. Ten filosof se jmenuje Otto Weininger a je mu třiadvacet let. V bytě, který si pronajal, zemřel Ludwig van Beethoven. Pochopitelně to není náhoda... V červenci 1968 vstoupí do studia jednoho proslulého umělce žena a vystřelí na něho. Ta žena se jmenuje Valerie Solanas a ještě týž večer se přihlásí dopravnímu policistovi. Muž, na kterého zbraň namířila, byl Andy Warhol.            

Dvě osoby s nesmiřitelností ke světu i k svému vlastnímu životu. Dvě osoby, které pohrdaly druhým pohlavím a svými výroky to dávaly okázale najevo. Misogynie (nenávist k ženám) a misandrie (nenávist k mužům) ve stěžejních etapách 20. století. „Žena je buď matka nebo děvka; ani jedna neskýtá nic dobrého, natož inteligentního. I nejhorší muž má stále větší hodnotu než nejlepší žena…“ „...muž je jen nedokonalou ženou, kráčejícím potratem, potraceným už na genetické úrovni. Být mužem znamená být citově omezený zmetek; být mužem je tělesná vada a muži jsou citoví mrzáci.“ Kolik lidí přiznaně či potají přikývne? 

Petr Boháč a Miřenka Čechová jsou vůdčími osobnostmi umělecké skupiny Spitfire Company, která patří ke špičce českého fyzického, experimentálního a tanečního divadla. Zároveň se však velmi intenzivně zabývají reflexí fenoménů současné společnosti a nebojí se argumentačně brilantně zvládnuté konfrontace. Jejich inscenace nabízejí velmi originální pohled na zvolené téma a zhusta také nabourání myšlenkových stereotypů a mainstreamové splavnosti skrze nápaditou provokativnost.
V inscenaci, jež vznikla v koprodukci Švandova divadla a Spitfire Company, vedou polemiku o šovinistickém myšlení v oblasti sexuality.

INSCENACE BYLA NOMINOVÁNA NA CENU DIVADELNÍCH NOVIN 2022.

Hrají: Jan Grundman, Marie Štípková, Jiří Böhm, Sabina Bočková, Lukas Blaha

INSCENAČNÍ TÝM
REŽIE: Petr Boháč a Miřenka Čechová
DRAMATURGIE: Martina Kinská
SCÉNA A KOSTÝMY: Lucia Škandíková
HUDBA: Jan Kučera
LIGHT DESIGN: Jiří Šmirk
INSPICE A ASISTENT REŽIE: Petra Štanclová
PRODUKCE: Tereza Marková 

 

Projekty Spitfire Company jsou v roce 2021 podpořeny grantem Ministerstva kultury České republiky a víceletým grantem Hl. m. Prahy. HLMP podporuje v roce 2021-2023 projekt Spitfire Company víceletým grantem. V roce 2021 částkou 1 530 000 Kč a v roce 2022-2023 částkou 1 700 000 Kč ročně.

 

Napsali o inscenaci

Muž vlastní penis, vagina vlastní ženu. Hrají o nenávisti k oběma pohlavím

Tomáš Šťástka, idnes.cz
více
Petr Boháč a kolektiv

Muž vlastní penis, vagina vlastní ženu

Koprodukce ŠD & Spitfire Company
Délka představení: 1 hod 25 min bez přestávky
Režisér: Petr Boháč a Miřenka Čechová
Hrají: Marie Štípková, Jan Grundman, Jiří Böhm, Sabina Bočková, Lukas Blaha
Datum premiéry: 27. 11. 2021