Zahájili jsme předprodej na únor!
Václav Havel

Žebrácká opera

Nejlepší zpráva je falešná. Největší láska je děvka. Nejpoctivější člověk bude popraven. Svět se zkrátka změnil a dějiny nelze zastavit.

Soubor Švandova divadla
Režisér: Michal Lang
Datum premiéry: 9. 11. 2005
Datum derniéry: 6. 11. 2010

Václav Havel se nechal inspirovat hrou Johna Gaye a v roce 1972 napsal hru o čtrnácti obrazech. … Že by na tom pravda, lež, láska a nenávist byly stejně v osmnáctém století jako dnes?

Havlova ŽEBRÁCKÁ OPERA je skvělou lekcí o moci slova – jak jej používat nejen ke komunikaci, ale především k manipulaci. Pokud máte pocit, že se vám občas v některých situacích nedostává slov, ze širokého sortimentu frází si zaručeně vyberete tu, ve které je Vám nejlépe...
Souboj dvou největších zločineckých organizací londýnského podsvětí: první vede William Peachum, jinak spořádaný otec rodiny v županu, druhou proslulý děvkař s šarmem kapitán Macheath. Šance na přežití je jediná – nemilosrdně zničit konkurenci; využít k tomu jakýchkoli prostředků: od nezávazného lhaní, přes spolupráci s policií až po nastrčení vlastní dcery do postele konkurenta. A tak se v kuchyních a zaplivaných putykách rodí metody moderní politiky. A pravda už dávno není tak jasná, jak bývalo zvykem – je prostě taková, jaká je právě zapotřebí.
Inteligentní komedie o tom, že ne vždy zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí. Každý prostě dělá jen to co ostatní: sleduje své cíle a kryje si záda – šéf zločinecké organizace, prostitutka i šéf (londýnské) policie … A kdo ne, bude oběšen. Nikdo není tím, kým se na první pohled zdá. A jediné pravidlo, které platí je, že žádná pravidla neplatí. A ten, kdo ví víc, bere vše.
Pravda je prostě taková, jaká je právě zapotřebí, hlavně že si ji dobře zdůvodníme. A čím lépe figury hovoří, tím horší činy tím kryjí. A vše je vlastně zábavné do okamžiku, než dojde řada na vás.
Nejlepší zpráva je falešná. Největší láska je děvka. Nejpoctivější člověk bude popraven. Svět se zkrátka změnil a dějiny nelze zastavit. Moderní společnost je neúprosná – sex, lži a prachy.
Žebrácká opera vám dokáže, že novodobá politika se pravděpodobně zrodila v osmnáctém století v jedné londýnské kuchyni. Zkrátka umět krást v drobném a podnikat ve velkém je obrovský rozdíl. A kdo to nechápe, nechápe nic.

OSOBY A OBSAZENÍ:
MACHEATH: Michal Dlouhý j.h.
WILLIAM PEACHUM: Ivan Řezáč j.h.
ELIZABETH PEACHUMOVÁ: Johanna Tesařová j.h. / Jitka Smutná j.h.
POLLY: Eva Leimbergerová
BILL LOCKIT: Robert Jašków
MARY LOCKITOVÁ: Veronika Janků j.h. / Kristýna Frejová
LUCY: Lenka Ouhrabková j.h.
HARRY FILCH: Stanislav Šárský
DIANA: Apolena Veldová
JENNY: Jana Stryková j.h. / Klára Pollertová-Trojanová
BETTY: Petra Bartošová
VICKY: Šárka Urbanovská
INGRID: Blanka Popková
HAROLD: Jaroslav Šmíd
JOHN, JACK: Milan Kačmarčík
JIM: Kamil Halbich
OPILEC: Jiří Weiner j.h.
ŠENKÝŘKA: Edita Vladyková
BIŘICI: Petr Pustina, Daniel Pavel, Antonín Horčička

INSCENAČNÍ TÝM:
DRAMATURGIE: Renata Venclová, Martina Kinská
SCÉNA: Jaroslav Bönisch
KOSTÝMY: Zuzana Krejzková
HUDBA: Martin Horáček
PRODUKCE: Hana Štulcová
ASISTENT REŽIE A INSPICE: Blanka Popková
REŽIE: Michal Lang

 

Václav Havel

Žebrácká opera

Soubor Švandova divadla
Režisér: Michal Lang
Datum premiéry: 9. 11. 2005
Datum derniéry: 6. 11. 2010

Program se připravuje.