Aktuality

OTVÍRÁME TVŮRČÍ DŮM ELIŠKY PEŠKOVÉ

Švandovo divadlo otvírá nový prostor pro amatérské umění, kreativní vzdělávání a sousedská setkání!

Švandovo divadlo podporuje amatérské a studentské umění už 20 let! Ve svém Studiu hostí studentské projekty, pořádá pro veřejnost kreativní workshopy, vede amatérské Herecké studio a letos založilo Dětský divadelní soubor. Otevření nového prostoru určeného pro dětské, amatérské a studentské umění je tedy přirozeným vyústěním těchto aktivit divadla. 

Tvůrčí dům Elišky Peškové je nově zrekonstruovaný prostor jen několik málo kroků od Švandova divadla vznikající díky úzké spolupráci s MČ Praha 5, která zajistila celkovou opravu chátrající klasicistní budovy. Nabízí hned několik míst, mezi nimiž nechybí menší multifunkční sál, útulná zkušebna, klubovna i stinný dvůr se vzrostlým stromem. Těšíme se, že tato místa ožijí nejen uměleckou produkcí, ale také vzdělávacími aktivitami a tematickými sousedskými dny.

První návštěvníky přivítal Tvůrčí dům u příležitosti Dne otevřených dveří 16. září 2023!  

A o jakých aktivitách je řeč? 

Tvůrčí dům bude místo, kam se budete moci přijít podívat na představení svých kamarádů, sousedů nebo dokonce vlastních dětí. Součástí našeho programu bude nejen amatérské a studentské divadlo a koncerty, ale také soutěže slam poetry, impro show nebo autorské večery open-mic. Chystáme se také obrátit na buskery, pouliční umělce, kteří na ulici nehledají jen drobné, ale především posluchače své originální hudby. A na své si přijdou i fanoušci filmu, pro které budeme pořádat klubové filmové projekce

A proč se na umění jen dívat? Přijďte do Tvůrčího domu sami rozvíjet svůj talent! V práci budou pokračovat amatérský a dětský soubor, kam v září pozveme nové členy, kteří úspěšně projdou konkurzem. Dále nabídneme širokou paletu kreativních workshopů vhodných pro nadšené malé i velké umělce, budoucí umělecké profesionály a pro všechny, kteří mají zájem zdokonalit své dovednosti a komunikační schopnosti pro osobní nebo pracovní účely. V první sezóně se můžete těšit nejen na oblíbený herecký workshop, ale i na atraktivní maskérskou dílnu, malířský kurz pro začínající výtvarníky a mnoho dalšího. Zázemí tu najdou i pilní hudebníci, kteří potřebují vhodné místo pro zkoušení. V suterénu vznikne sdílená hudební zkušebna pro několik kapel či muzikantů. A o možnost tvořit vás nepřipravíme ani v létě, kdy plánujeme uspořádat příměstský tábor se zaměřením na divadlo

S nabídkou tvorby pro studenty jsme začali ještě před otevřením Tvůrčího domu. Od 7. června do 31. července 2023 se mohli studenti středních a vysokých uměleckých škol hlásit se svými návrhy do soutěže na výtvarné ztvárnění vstupní plochy „NA BETON“.

A i když máme díky Švandovu divadlu slabost pro múzická umění, naše plány jsou daleko širší. Budeme iniciovat nejrůznější komunitní události od tematických sousedských setkání, přes debaty s vlivnými smíchovskými osobnostmi až po přednášky pamětníků šťastných i hořkých momentů dějin tohoto „města za Újezdskou branou“. Co si takhle společně připomenout slavného smíchovského výrobce velocipedů Jana Kohouta uspořádáním závodu na těchto pradědečcích dnešních bicyklů? O spoustu originálních společenských událostí se postarají i místní spolky, s nimiž se chystáme úzce spolupracovat. Pro sousedy a místní studenty chceme navíc vybavit veřejnou truhlářskou a krejčovskou dílnu, kde budou moci zrealizovat své řemeslné projekty, na které doma prostě není místo. 

Jak vidíte, plánujeme být skutečně činorodí. Není náhoda, že naším vzorem a symbolickou patronkou je Eliška Pešková, slavná herečka české historie, souputnice Josefa Kajetána Tyla, hvězda Prozatímního divadla, první česká herecká pedagožka, dramatička a překladatelka a v neposlední řadě manželka zakladatele Švandova divadla Pavla Švandy ze Semčic. Její nesmírná píle, touha učit sebe i vzdělávat ostatní a oddanost české kultuře jsou pro nás velkou inspirací. A skutečnost, že se Tvůrčí dům nachází v ulici Elišky Peškové, je jen třešnička na dortu. 

Těšíme se na vás!

Vojtěch Nejedlý
ředitel Tvůrčího domu Elišky Peškové
mobil: 771 125 577 | nejedly@tvurcidum.cz

16. 9. 2023