Hledat Menu

umělá inteligence: AI: Když robot píše hru

O čem robot přemýšlí, co cítí a dokáže napsat divadelní hru? Střípky ze života umělé inteligence jejími vlastními slovy. Futuristický Malý princ z doby postpandemické. Vhodné pro SŠ.

Příběh robota, který po smrti svého mistra zůstal vydán napospas nejrůznějším vzorkům z lidské společnosti​, balancuje na hranici absurdní černé komedie a existenciálního dramatu. 

„Autobiografická“ hra umělé inteligence o hledání blízkosti ve světě, který již nějakou dobu nezná či neumí prostý kontakt, a v němž je tak tou nejhůře zdolatelnou vzdáleností cesta jednoho člověka k druhému.

Inscenace, po jejíž každé repríze následuje debata s odborníky na umělou inteligenci i divadelními tvůrci, je nejen svědectvím o současných schopnostech počítačových technologií, ale i poutavou vizí budoucího světa inspirující se v klasikách žánru sci-fi. 

Švandovo divadlo při příležitosti stoletého výročí premiéry hry R.U.R  Karla Čapka uvádí prezentaci unikátního projektu THEAITRE, který zkoumá, zda umělá inteligence dokáže napsat divadelní hru. Během několika měsíců počítač generoval obrazy ze života robota, který musí čelit radostem a strastem každodenního života. A odkryl nám, jak vnímá základní lidské otázky jako je narození, umírání, touha po lásce, hledání pracovních příležitostí, či stárnutí. 

Projekt vznikl ve spolupráci Švandova divadla, MFF UK a DAMU.

Více o projektu: https://www.theaitre.com/

ÚČASTNÍCI PROJEKTU: Rudolf Rosa, Ondřej Dušek, Tom Kocmi, David Mareček, Tomáš Musil, Patrícia Schmidtová, Dominik Jurko, Ondřej Bojar (MFF UK), Klára Vosecká a Josef Doležal (DAMU), Máša Nováková (Tygr v tísni), Tomáš Studeník a Petr Žabka (CEE Hacks)

Premiéra "hry psané robotem" sice proběhla bez přítomnosti publika, ale přesto neztratila svůj divadelní charakter. Partnerem zahraniční prezentace jsou Česká centra. Do sdílení události prostřednictvím sociálních sítí se zapojila zahraniční síť center (Česká centra Athény, Berlín + Tschechische Kultur Düsseldorf, Bratislava, Brusel, Budapešť, Bukurešť,  Kyjev, Londýn, Milán, Mnichov, Moskva, , New York, Paříž, Rotterdam, Stockholm, Tel Aviv + Český dům Jeruzalém, Tokio, Vídeň, Česká centra – ústředí). Neobvyklou divadelní událost tak mohla spolu s domácím publikem sledovat i světová veřejnost.

 

HRAJÍ: Jacob Erftemeijer, Anna Stropnická, Andrea Buršová, Petr Buchta, Oskar Hes/Marek Frňka, Tomáš Petřík 

INSCENAČNÍ TÝM
SCÉNÁŘ: umělá inteligence
REŽIE: Daniel Hrbek
AUTOR PROJEKTU: Tomáš Studeník
SCÉNA: Martin Šimek
KOSTÝMY: Paulína Bočková
DRAMATURGIE: Martina Kinská, David Košťák
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: Martin Pacek
ASISTENT REŽIE: Vojtěch Nejedlý
INSPICE: Blanka Popková
PRODUKCE: Tereza Marková

 

KONTAKT

Mahulena Košťálová
tel.: +420 257 321 334, mob.: +420 724 003 857
e-mail: obchodni (zavináč) svandovodivadlo.cz

Přílohy

docx
Metodický list k představení AI: Když robot píše hru

83.6 kB

stáhnout