Hledat Menu

PKF – Prague Philharmonia - Jaroslav Pelikán – Mezi flétnou, kompozicí a operou

19:00
Studio
PKF — Prague Philharmonia

Současné hudební dialogy

Hrají: Jaroslav Pelikán, členové orchestru PKF – Prague Philharmonia

Program:

  • Jaroslav Pelikán: Trio-sonata in E pro flétnu, angl. roh, marimbu. violoncello a kontrabas (2019)
  • Jaroslav Pelikán: Trio pro dvě flétny a violoncello (2011)
  • Jaroslav Pelikán: Klavírní trio (2020)
  • Frank Martin: Balada pro flétnu a klavír (1939)

 

Účinkují: členové orchestru PKF – Prague Philharmonia a jejich hosté

ABONMÁ KE KOUPI ZDE.

 

Jaroslav Pelikán vystudoval flétnu na Pražské konzervatoři (u Jana Riedlbaucha) a skladbu (u Jindřicha Felda). Ve studiu dále pokračoval na pražské AMU (hra na flétnu u Františka Čecha a Jiřího Válka, skladba u Václava Riedlbaucha a Juraje Filase). V letech 1992–93 působil jako hudebník ve svobodném povolání v Brazílii. Od roku 1996 je prvním flétnistou orchestru pražského Národního divadla. Jako sólista vystupuje s řadou orchestrů v ČR i zahraničí. V roce 2007 byl jako pedagog pozván na mistrovské kurzy pořádané federální univerzitou v Brazílii.

Jako skladatel se věnuje především instrumentální hudbě. Můžeme jmenovat např. koncerty pro hoboj (provedený mimo jiné v Tokiu za přítomnosti japonské princezny), flétnu, kytaru a fagot (objednaný pro Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2002), Dechový kvintet, Stabat Mater, Symfonii B dur, Betlémskou mši aj. Pro hobojovou soutěž MHS Pražské jaro 2008 zkomponoval Sonatinu.

Na koncertě v rámci cyklu S orchestru PKF – Prague Philharmonia zazní jeho komorní tvorba, kterou nám sám jako host představí. Zároveň otevřeme debatu o současné hudební a kulturní situaci, jak příblížit současné umění novým posluchačům atp.

 

Cyklus soudobé hudby S:

„SOUČASNÉ HUDEBNÍ DIALOGY ve Studiu Švandova divadla na Smíchově“

V jubilejní 30. koncertní sezoně orchestru PKF – Prague Philharmonia (v sezoně 2023/2024) je pro cyklus soudobé hudby připraveno 6 koncertů s výjimečnou dramaturgií.

Zároveň se cyklus v rámci jubilejních oslav od září 2023 přesouvá do nového prostoru, a to na místo, kde v sezoně 2004/2005 poprvé odstartoval – do Švandova divadla na Smíchově. Konkrétně do Studia Švandova divadla, nově zrekonstruovaného prostoru, který bude cyklu S výborně slušet.

Seriál šesti koncertů bude v této sezoně věnován současné československé generaci, současnému umění a žánrovému propojení. Jednotlivé koncerty budou koncipovány jako portréty současných hudebních skladatelů, kteří budou jako hosté na koncertech přítomni, budou v průběhu koncertu debatovat a zároveň se mohou představit i jako interpreti. Jsou to renomovaní skladatelé, působící a tvořící jak v České republice, tak v zahraničí. Zároveň je jejich působení a tvorba propojena s dalšími žánry – filmem, architekturou, operou aj..

 

Napsali o inscenaci

Prague Philharmonia ve 30. sezoně propojí českou hudbu a špičkové mezinárodní interprety

více

Nejbližší uvedení

všechna
představení

Únor

13
2
CYKLUS SOUDOBÉ HUDBY S

PKF – Prague Philharmonia - Jaroslav Pelikán –…

út 19:00