Hledat Menu

Daniely Francisque: Cyklony + Bernard Lagier: Já, kreolský pes

Daniely Francisque, Bernard Lagier
Soubor Švandova divadla

Dvě scénická čtení, dva výrazné hlasy současné karibské dramatiky. V rámci 1. ročníku projektu Ostrovy a kontinenty, jenž propojuje české a karibské autory a umělce.

Délka představení: 2 hod 15 min včetně přestávky
Režisér: Martina Kinská, Martin Františák
Hrají: Anna Grundmanová, Anna Glässnerová, Tomáš Červinek, Matěj Anděl, Tomáš Petřík

FESTIVAL TVŮRČÍ AFRIKA 

DANIELY FRANCISQUE: CYKLONY

PŘEKLAD: Kateřina Neveu

ÚČINKUJÍ: Anna Stropnická, Anna Glässnerová, Tomáš Červinek

REŽIE: Martina Kinská

DANIELY FRANCISQUE, herečka, tanečnice, zpěvačka a dramatička. Narodila se na Martiniku, ale dětství prožila v okolí Paříže. Ve dvaadvaceti letech se stala herečkou. Divadelní vzdělání získala v dramatickém ateliéru divadla Théâtre de l´Air Nouveau Luca Saint-Eloy a v Herecké laboratoři pod vedením Hélène Zidi-Chéruy. V roce 1994 napsala a hrála v Nég Pa Ka Mo, historické fresce o otroctví, kterou s dvaceti herci, tanečníky a hudebníky inscenoval režisér Luc Saint Eloy. Později se stala členkou jeho divadla Théâtre de l´Air Nouveau. Od roku 1994 píše divadelní hry. 

Její magická hra Cyklóny (překlad Kateřina Neveu) líčí nečekané setkání dvou žen. Napětí mezi nimi roste se sílou blížícího se cyklónu. Následky rozhovoru jsou stejně jako přírodní živel ničivé a šokující. Text vyšel v belgickém nakladatelství Emila Lansmana.

 

BERNARD LAGIER: JÁ, KREOLSKÝ PES.

PŘEKLAD: Vojtěch Šarše

​ÚČINKUJÍ: Tomáš Petřík, Matěj Anděl

REŽIE: Martin Františák

Bernard Lagier patří k nejoceňovanějším karibským dramatikům. Pochází z Martiniku, kde působí jako zástupce ředitele národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France a ředitel divadelního Festivalu malých forem, jehož se před dvěma roky zúčastnili také čeští autoři, Kateřina Rudčenková a Martin Františák. V minulosti byl Bernard Lagier také prezidentem sdružení karibských autorů ETC_Caraïbe a členem několika hudebních těles.

Jeho hra Já kreolský pes (překlad Vojtěch Šarše) vyšla v prestižním belgickém nakladatelství Emila Lansmana. Jde o zpověď psa na okraji společnosti, který nejenže citlivě vnímá všechny radosti i strasti "ulice", je také pamětí mnohdy bolestné kreolské minulosti. Tento monolog je považován za zásadní text současné frankofonní dramatiky, nový hlas moderní karibské dramaturgie.

 

​Projekt Ostrovy a kontinenty je realizován ve spolupráci Švandova divadla, spolku Komba, festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, sdružení ETC_Craraïbe a národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France (Martinik).

 http://tvurci-afrika.simplesite.com/

 

 

 

Nejbližší uvedení

všechna
představení
jenom
nevyprodaná

Žádná představení.

Dnešní program

Ať vejde ten pravý

19:00 John Ajvide Lindqvist, Jack…
Velký sál
Anglické titulky
Soubor Švandova divadla