Hledat Menu

Praha volá Martinik (Karibská noc)

19:00 Daniely Francisque, Bernard Lagier
Studio
česky / francouzsky
Scénické čtení

Švandovo divadlo si Vás dovoluje pozvat na on-line událost konanou v rámci 1. ročníku projektu Ostrovy a kontinenty, jež propojuje české a karibské autory a umělce.

Režisér: Martina Kinská, Martin Františák
Hrají: Marie Štípková, Denisa Barešová, Tomáš Červinek, Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík, Petr Buchta, Matěj Anděl
Datum premiéry: 7. 12. 2020

Zažijte Martinik prostřednictvím scénických čtení klíčových her současné zámořské dramatiky spolu s debatou s jejich světově uznávanými autory.

7. 12. 2020 

zveřejnili jsme odkazy na záznamy scénických čtení dvou z nejvýraznějších her karibské frankofonní oblasti:

Daniely Francisque: Cyklony

PŘEKLAD: Kateřina Neveu
ÚČINKUJÍ: Marie Štípková, Denisa Barešová, Tomáš Červinek
REŽIE: Martina Kinská

Bernard Lagier: Já, kreolský pes.

PŘEKLAD: Vojtěch Šarše
​ÚČINKUJÍ: Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík, Petr Buchta, Matěj Anděl
REŽIE: Martin Františák

Obě hry byly uvedeny v české premiéře!

_____________________________________________________________________

8. 12. 2020 od 19 hodin

se uskutečnila streamovaná debata s autory výše uvedených her, která se zaměřila nejen na samotné texty a divadlo na Martiniku, ale též na otázky společných témat obou kultur. Dotazy kladli nejen herci Švandova divadla v roli moderátorů večera, ale ptát se mohli i diváci skrze chat.

Debata proběhla živě ve francouzštině s tlumočením do českého jazyka: https://www.youtube.com/watch?v=wEZpbTvCV10&feature=youtu.be

​Projekt Ostrovy a kontinenty je realizován ve spolupráci Švandova divadla, spolku Komba, festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, sdružení ETC_Craraïbe a národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France (Martinik). 

 

 

http://tvurci-afrika.simplesite.com/

Daniely Francisque je významná filmová a divadelní herečka a dramatička pocházející z Martiniku. Její magická hra Cyklóny (překlad Kateřina Neveu) líčí nečekané setkání dvou žen. Napětí mezi nimi roste se sílou blížícího se cyklónu. Následky rozhovoru jsou stejně jako přírodní živel ničivé a šokující. 

Bernard Lagier patří k nejoceňovanějším karibským dramatikům. Pochází z Martiniku, kde působí jako zástupce ředitele národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France a ředitel divadelního Festivalu malých forem, jehož se letos zúčastnili také čeští autoři, Kateřina Rudčenková a Martin Františák. V minulosti byl Bernard Lagier také prezidentem sdružení karibských autorů ETC_Caraïbe a členem několika hudebních těles. Jeho hra Já kreolský pes (překlad Vojtěch Šarše) vyšla v prestižním belgickém nakladatelství Emila Lansmana. Jde o zpověď psa na okraji společnosti, který nejenže citlivě vnímá všechny radosti i strasti "ulice", je také pamětí mnohdy bolestné kreolské minulosti. Tento monolog je považován za zásadní text současné frankofonní dramatiky, nový hlas moderní karibské dramaturgie.

 

Nejbližší uvedení

všechna
představení
jenom
nevyprodaná

Žádná představení.

Dnešní program

Dnes divadlo nehraje.