Hledat Menu

Festival EFB: Báseň na jevišti (HUDBA JAKO LÉK PROTI SMRTI)

akce Švandova divadla

Komponovaný divadelní večer zaměřený na biografii a literární tvorbu Emila Františka Buriana.

Délka představení: 2 hod včetně přestávky
Režisér: Vít Malota
Hrají: Natálie Řehořová, Petr Buchta, Tomáš Petřík

„Lidé slabého rozumu ať ustoupí a nechají se vésti těmi, kteří se s naší budoucností vědí rady. Když něčemu nerozumíš, dej se poučit.“ EFB, Kladivo na divadlo

Multimediální festival věnovaný osobnosti divadelníka, skladatele a inovátora Emila Františka Buriana probíhá 11. - 20. října v Praze. Ve Švandově divadle jsme se rozhodli uspořádat koncert, který je zaměřený na autorovu písňovou tvorbu a scénické čtení, uspořádané z povídek, básní a vzpomínek EFB z předválečných a válečných dob. Hudba v něm vystupuje v hlavní roli, hudba jako nástroj vzdoru i mučení, jako lék proti smrti. 

Více informací na www.festival-efb.cz

 

PROGRAM

Přemysl Rut a Okolostola

ABCDEFB     

Koncert. Emil František Burian ve verších říkaných i zpívaných

Vystupují: Přemysl Rut, Markéta Potužáková a Barbora Šupová

 

Marie Nováková

LÉK PROTI SMRTI             

Scénické čtení 

Režie: Vít Malota
Dramaturgie: David Košťák
Námět a scénář: Marie Nováková

Vystupují: Natálie Řehořová, Petr Buchta, Tomáš Petřík

Autorská koláž složena z díla E. F. Buriana vznikla díky iniciativě a podpoře Švandova divadla.

 

 

Emil František Burian, přední osobnost československé avantgardní kultury, by právě letos oslavil 115. narozeniny. Zároveň je to letos šedesát let od jeho úmrtí (9. srpna 1959) a jeho vnučka, divadelní režisérka Zuzana Burianová, ve spolupráci s divadelním spolkem BodyVoiceBand, divadlem Archa a mnoha dalšími, pořádá k této příležitosti festival. Ten je výhradně věnován osobnosti a odkazu E. F. Buriana a reakci na jeho hudební dílo. Odehraje se v termínu 11. - 19. října tohoto roku v Praze na šesti různých místech: Divadlo Archa, Alfred ve Dvoře, Švandovo divadlo, Venuše ve Švehlovce, Kino Ponrepo a Divadlo DISK.

Prvním impulsem pro vznik Festivalu EFB bylo rozhodnutí uspořádat notovou pozůstalost u manželů Burianových. Katalogizace začala v zimě roku 2017, kdy Zuzana Burianová oslovila hudebníka Dušana Navaříka ke společnému zkoumání rodinné hudební pozůstalosti. Během této práce přirozeně narůstala chuť obou zúčastněných poslechnout si nově probrané, pozapomenuté Burianovy skladby a po konzultaci s některými oslovenými umělci se zrodil koncept hudebního festivalu. Ten by měl oživit nejen skladby různých žánrů a druhů, ale také umožnit vystoupení výrazných uměleckých osobností, které se k Burianovi svým uměním přímo či nepřímo hlásí či vycházejí z podobných principů tvorby.

 

Nejbližší uvedení

všechna
představení
jenom
nevyprodaná

Žádná představení.

Dnešní program

Dnes divadlo nehraje.