Hledat Menu

Scénické čtení: Drahá mama /Dear Alice!

Alice a Charlotta Masarykovy
Americké jaro

Scénické čtení z dopisů Alice a Charlotty Masarykových. V rámci festivalu Americké jaro.

Délka představení: 60 min bez přestávky
Režisér: Zuzana Burianová
Hrají: Daniela Kolářová, Máša Málková
Datum premiéry: 20. 11. 2018

Na tomto tichém místě jsou hvězdy jediné absolutní.
Alice Masaryková

Dialog dvou výjimečných žen, matky a dcery, statečně překonávajících strázně násilného odloučení a zamýšlejících se ve svých dopisech nad otázkami svobody, humanismu, sociologie, umění, literatury i zdravé životosprávy. 

Inspirováno stejnojmennou knihou sestavenou D. Hájkovou a J. Soukupem (vydal Masarykův ústav AV ČR, 2001).


Jedinečný intimní portrét neobyčejných žen blízkých TGM.

„Drahá mama!“, tak začínaly dopisy Alice Masarykové, nejstarší dcery Tomáše Garrigua Masaryka, své matce Charlottě. A budoucí první dáma naší republiky na ně odpovídala „Dear Alice!“. Byla rodilá Američanka. Proč si ty dvě psaly? 

V říjnu 1915 byla Alice nečekaně zatčena a obviněna z velezrady. Prý se podílela na ukrývání vědeckých spisů svého otce, který v prosinci 1914 odešel v doprovodu mladší dcery Olgy do exilu, aby organizoval odboj proti Rakousku-Uhersku. Alice ve skutečnosti však o politických spisech svého otce nevěděla, pouze je předala dr. Edvardu Benešovi. 

Charlotta uvěznění unikla. Nesměla však opustit Prahu a byla pod stálým policejním dohledem, podrobena častým domovním prohlídkám a výslechům. Tehdy se ocitla náhle sama v bytě nedaleko Hradu, kde předtím žila s celou svou rodinou. Syn Jan narukoval a druhý syn Herbert, malíř, zemřel na tyfus, jímž se nakazil při práci s haličskými uprchlíky. Chodily jí rovněž nenávistné dopisy o jejím „nevěrném“ manželovi. Jak později svěřila své dceři: „Dopisy od Alice byly „celým mým životem“.“

V červenci 1916, zrovna když byl Alicin rozsudek změněn z trestu smrti na dvanáct let žaláře a kdy se připravovala nastoupit výkon trestu, byla z vězení propuštěna, zřejmě po intervenci amerického ministerstva zahraničí. Vrátila se domů k nemocné matce, starala se o ni a nemohla se dočkat samostatné republiky. 

REŽIE: Zuzana Burianová
ADAPTACE: Lucie Němečková
VÝPRAVA: Radka Josková

 

Nejbližší uvedení

všechna
představení
jenom
nevyprodaná

Žádná představení.

Dnešní program

Dnes divadlo nehraje.