Hledat Menu

Rajče a Okurka: V lednici

Kateřina Janečková, Matěj Kohout
Rajče a okurka

Absurdní, minimalistická groteska o životě zeleniny v lednici.

Délka představení: 50 min bez přestávky
Režisér: Kateřina Janečková, Matěj Kohout
Hrají: Kateřina Janečková, Matěj Kohout
Datum premiéry: 27. 1. 2018

Botanickopsychologická veřejnost je šokována unikátním objevem úzké skupiny vědců. Následkem toho, že výzkumníci mění živé organismy tak, jak by to příroda nikdy neudělala a do DNA zeleniny vkládají geny z jiných živočišných organismů, došli k překvapivému zjištění, že obyčejná zelenina projevuje základní emocionálně-motorické funkce a to i v případě, kdy je běžně uskladněna ve vaší domácnosti. Víte o tom, že ve vaší lednici existuje život?

První důkazy budou demonstrovány na veřejném pozorování Rajčete a Okurky v lednici.

INSCENAČNÍ TÝM
REŽIE: Kateřina Janečková, Matěj Kohout
SVĚTLA A ZVUK: Stanislav Halbrštát
KOSTÝMY: Zuzana Němcová

Vhodné pro děti od 8 let.

 

TANEČNÍ AKTUALITY:

"...Dalším, kdo  je schopen  tvůrčího uchopení  svého  námětu   jak synkretickou pohybovou formou, tak  mimickými prostředky  je Kateřina Janečková.  Autorka už prokázala zejména svým  představením  Strach off  své autorské, interpretační a režijní  schopnosti. Vytvořila je v předminulé sezóně  jako mimořádně bohatou jevištní strukturu  kolem konfrontace mladé hrdinky a její  psychoanalytičky. Ve své poslední práci, komediálním  skeči  Rajče a okurka se naopak vrátila k čistě mimickému zpracování  a beze slov. Její půvabná a vtipná hříčka sází na neotřelost  situace a diváckou imaginaci: na holé scéně  spočívají  vedle sebe dva  plody známé zeleniny – dva mimové kostýmem cele zformovaní  do reálných obrysů  buclatého červeného rajčete a protáhlé zelené okurky;  z lidské podoby jim zůstal pouze  obličej, nemají nohy, ruce. Hrají existenci, zájem, přibližování,  vztah, lásku. Nechodí, pohyb spočívá až na závěrečnou  akční  výjimku  jen v proměnách postojů  a výmluvné mimice tváře a zejména očí, které jakoby se K.Janečková  naučila po vzoru  indického tance  bharata nátja. Extrémní  omezení  výrazových prostředků však nepřineslo nudu, naopak, vyvolalo koncentrované soustředění  publika na originální a  veselou metaforickou  vizi  nikoliv řídkého  rysu současného života – na izolaci nebo  odcizení  osamělých jedinců mezi námi. Volila k tomu i v žánru pantomimy a mimického divadla  nezvyklé, originální prostředky..

Žánrově  čisté, ryze  mimicko pantomimické inscenace  se  v sezóně  vyskytly  v případech představení R.Vizváry a K.Janečkové, jako kulturní společnost  bychom si jejich věrnosti sobě samým měli vážit.  Konec konců, už  O.Zich v roce 1930 věděl, že se pantomima jako žánr neustále proměňuje, ale i ve svých proměnách trvá."

 

Ladislava Petišková.

Nejbližší uvedení

všechna
představení
jenom
nevyprodaná

Žádná představení.

Dnešní program

Dnes divadlo nehraje.