Hledat Menu

Footsbarn Theatre - Cuckoo's Nest (v angličtině)

Footsbarn Travelling Theatre
Footsbarn Theatre

Adaptace kultovního románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem v podání francouzsko-anglického divadelního souboru Footsbarn Theatre.

Délka představení: 1 hod 40 min bez přestávky
Režisér: Footsbarn Travelling Theatre

Když ztratíš smích, ztratíš oporu." Ken Kesey

Toto kultovní dílo Kena Keseyho, symbolické postavy kultury šedesátých let, je stále aktuální. Tato výpověď o všech formách diktatury, tato óda na svobodu, na přátelství, tento manifest za právo být odlišný, nás nápadným způsobem oslovuje ještě i dnes. Kdo rozhoduje o hranici mezi normálnosti a šílenství? Proč se přizpůsobovat neudržitelné realitě? Navíc vidíme paralelu se zkušenostmi autora, který v 60. letech vytvořil skupinu "Veselí šprýmaři" a vyrazil na cestu v barevném autobusu testovat hranice existencialismu a svobody. 

Každý si pamatuje vitalitu Jacka Nicholsona ve filmu Miloše Formana a veselé skupinky "vyšinutých", kteří nás tak potěšili. Román je méně znám. Tento nadčasový příběh se soubor rozhodl inscenovat jako bohatou bajku s notnou dávkou drzosti. Silně inspirovaný tématem "nezařaditelný", sdílí Footsbarn s autorem chuť pro divoká a konečná dobrodružství. 

V psychiatrické léčebně je skupina pacientů uvězněna otroctvím dusivého systému. Tito muži zbavení svobodné vůle, jsou zdětinštělí tyranskou vrchní sestrou, která zneužívá jejich slabin. Začíná závratný souboj proložený komickými situacemi, v kterých se střídají dvě síly navzájem si odporující - svoboda a lidská důstojnost proti kontrole a ovládnutí myšlenek. Konec konfliktu přináší katarzi hodnou řecké tragédie.

Footsbarn Travelling Theatre je mezinárodní a multidisciplinární divadelní společnost se sídlem ve Francii. Inscenace prezentované po celém světě na různých místech (ve stanu, v interiéru, venku nebo v ulicích) prolamují svým pojetím jazykové bariéry za užití masek, hudby, loutek, barevných kostýmů a  cirkusového stylu.

PŘEDSTAVENÍ UVÁDÍME V ANGLIČTINĚ S ČESKÝMI TITULKY

OSOBY A OBSAZENÍ
Mc MURPHY: Tony Wadham
HARDING: Vincent Gracieux
SESTRA – CANDY: Naomi Canard
SLEČNA RATCHED – SANDY: Paddy Hayter
BILLY BIBBIT: André Júlio Teixeira
NÁČELNÍK BROMDEN: Haka Resic
CHESWICK: Dominique Prié

INCENAČNÍ TÝM
SCÉNA, MASKY, LOUTKY: Fredericka Hayter, Fanny Lavergne
TECHNICKÁ REŽIE: Sophie Barraud
KOSTÝMY: Hanna Sjodin
ZVUK: Bruno Hocquard
SVĚTLA: Jean Grison
FILM A DESIGN PROJEKCÍ: Sophie Lascelles, Tim Pearce
JEVIŠTNÍ MISTR: Brahim Arar
TECHNIKA: Thierry Meslin
PRODUKCE & PR: Flore Monnier
TAJEMNÍK:  Sabrina Chamm

 

RECENZE:

"Umělecký ředitel Paddy Hayter, popisuje nejnovější představení společnosti jako " volně inspirováno dílem Kena Keseyho ". Byl bych rád, kdyby autor byl potěšen tou opojnou směsicí humoru, zpěvu, poezie, loutkářství, fyzického divadla a pantomimy vytvořené Footsbarny, aby tak román uvedli na jevišti k životu. " Western Morning News

„(...) BRAVO. Velké poděkování patří vám všem a brzy doufám z celého srdce na shledanou! Můžeme jen doporučit tento klenot kreativity divadelním ředitelům a dramaturgům. Skvělá adaptace klasického románu, kulturní produkt vzácné kvality. Tuto mistrovskou adaptaci současné anglosaské literatury musí všichni vidět! Jen takový soubor ví, jak román inscenovat! Běžte se podívat! JE TO UNIKÁTNÍ!" Lydie-Gisèle Brogi – „Nid de Coucou“ Vivant Mag